Yorkshire Terrier – wygląd, opis rasy, informacje

Yorkshire Terrier – wygląd ogólny i podstawowe cechy

Yorkshire Terrier to niewielki terier przypominający wyglądem maskotkę, którego cechą charakterystyczną jest sięgająca do podłogi, podobna do jedwabiu sierść w kolorze stalowo niebieskim i podpalanym. 

York z pozoru może wydawać się delikatny i kruchy jednakże jest to pies zadziorny, odważny często miewający swoje ”humory”. York to typowy terier z wszystkimi zaletami i wadami tej rasy. Ze względu na swoją kompaktowość pasuje do wielkomiejskiego stylu i dlatego też psy te są chętnie kupowane przez mieszkańców miast w Europie i na świecie.  

York to długowieczna rasa i posiada mało uczulającą sierść co dodatkowo wzmaga jej pozycje na liście popularności. Warto również wspomnieć że York to świetny mały pies stróżujący, zajadły i szczekliwy.  

Standard rasy Yorkshire Terrier

Krajem pochodzenia Yorkshire Terrier jest Wielka Brytania. Yorkshire Terrier zakwalifikowany został do trzeciej grupy: terierów, sekcji drugiej: terierów miniaturowych. To typowy pies do towarzystwa i próby pracy nie są w tym przypadku wymagane. 

Pies rasy Yorkshire Terrier jest proporcjonalny w budowie, żwawy i inteligentny, pełen animuszu ale o zrównoważonym charakterze. Jego długa, prosta sierść opada po bokach tworząc charakterystyczny przedziałek wzdłuż całego tułowia. York ma zwartą sylwetkę eksponującą jego elegancki eksterierier. 

Głowa York Terriera to niewielka, płaska czaszka i proporcjonalna kufa z czarnym noskiem. Uzębienie jest kompletne o ułożeniu nożycowym. Oczy yorka są ciemne z ciemno pigmentowanymi powiekami mają o inteligentnym wyrazie. Małe uszka stoją pionowo formując literę „v”. Tułów jest zwarty, prosty ze średnio wysklepionymi żebrami o dobrze związanych lędźwiach. Kończyny przednie są prostea łapki okragłe z czarnymi pazurkami. Natomiast kończyny tylne są średnio kątowane a widziane z tyłu całkiem proste. York Terrier w chodzie jest swobodny z dobrym wykrokiem a linia grzbietu podczas chodu jest prosta i nie zmienia się.

Na szczególna uwagę zasługuje szata yorka o jedwabistym, prostym włosie i umaszczeniu w kolorach: ciemnostalowo- niebieskim z podpalaniem na klatce piersiowej. Osobniki wykazujące wyraźne dysproporcje w budowie i zaburzenia psychiczne w tym agresję lub lękliwość powinny być dyskwalifikowane. Dwa prawidłowe jądra usytuowane w worku mosznowym to wymogi stawiane samcom tej rasy.

Wzorzec rasy według ZKwP nr 86 /22.02.2012 – link

Szczenięta Yorkshire Terrier

Do podstawowej opieki nad szczenięciem Yorkshire Terrier należy regularne i odpowiednie karmienie, spacery i pielęgnacja. W początkowym okresie są to cztery porcje dziennie jedzenia w formie gotowanego mięsa, twarożku bądź jedzenia dla niemowląt. Kolejno porcje są zmniejszane do trzech razy dziennie i do diety włącza się granulki suchej karmy. Ostatecznie po pół roku można przejść do żywienia rano i wieczorem.  

Nauka zachowania czystości jest pracochłonna i wymaga trochę czasu. Młode szczenięta mogą nosić pieluszki jednorazowe i są przyuczane do czystości w późniejszym okresie. Natomiast to jaką formę nauki wybierzemy czy pieluszkę czy od razu wychodzenie na zewnątrz zależy wyłącznie od nas samych, bowiem obie metody przynoszą oczekiwany efekt. 

Zobacz też

Szata yorka jest specyficzna, nie posiada charakterystycznego dla większości psów podszerstka. Można go kąpać często w specjalnym do tego dedykowanym szamponie, nie zapominając o nałożeniu odżywki i balsamu po kąpieli. Ułatwia to rozczesywanie i zachowuje włosy w dobrej kondycji. 

Wiek Yorkshire TerrieraWaga psa
waga urodzeniowaok 450-  600 g
1 mc1kg
2 mc1,2 kg
3 mc1,5 kg
4 mc1,8 kg
5 mc2,00 kg
6 mc2,30 kg
7 mc2,60 kg
8 mc2,80 kg
9 mc2,85 kg
10 mc2,90 kg
11 mc 2,90 kg
1 rok mc3,00 kg
1,5 roku3,20 kg

Orientacyjna tabela wzrostu wagi Yorkshire Terrier

Żywienie Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier dobrze przyswaja większość wysokiej jakości karm dla psów małych, bez względu czy jest to gotowa, sucha karma, czy też przygotowywana w domu. Jak u wszystkich ras psów również w przypadku yorka dieta powinna być dostosowana do jego wieku. Bywają psy rasy Yorkshire Terrier ze skłonnością do nadwagi, należy zatem kontrolować kaloryczność posiłków i dostosowywać ją do wagi psa. 

Nieodzowną pomocą w treningach są smakołyki, które również powinny być zsumowane z dzienną dawką pożywienia. Dodatkiem do diety yorka musi być zawsze dostępna, świeża woda. 

York żywienie szczeniaki pielęgnacja szkolenie

Pielęgnacja psa rasy Yorkshire Terrier

Sierść Yorkshire Terriera jest znacząco zbliżona do włosów ludzkich i powinna być podobnie pielęgnowana. Długą sierść należy codziennie czesać a włosy na głowie  związać w kucyk lub podcinać aby nie drażniły oczu psa. Zaniedbana sierść yorka jest podatna na plątanie i tworzenia „strąków”. 

Pocieszeniem może być fakt, że york nie ma podszerstka dlatego też nie linieje okresowo. Wśród właścicieli yorków nie brakuje zwolenników krótkiego strzyżenia. Fryzura taka jest bardzo praktyczna i łatwa w pielęgnacji. 

York wymaga częstych kąpieli, przynajmniej raz w tygodniu. To także dobry moment aby sprawdzić uszy, oczy i zęby psa pod względem czystości i możliwości występowania stanów zapalnych. 

Szkolenie Yorkshire Terrier

York to bardzo inteligentny pies skory do współpracy. Spora dawka pochwał i smaczne kąski w postaci nagród z dobre sprawowanie sa skuteczna metodą szkoleniową. Znacznie lepszą niż kary i słowne korekty. 

Zaczynając od pierwszych dni życia, york powinien być socjalizowany i przygotowywany do przeróżnych sytuacji życiowych, spotkań z obcymi ludźmi i zwierzętami. 

Socjalizacja powinna odbywać się w przyjaznej, spokojnej i wesołej atmosferze gdzie doświadczenia są pozytywnie wzmacniane.  

Nie zważając na niewielkie rozmiary Yorka, pies ten powinien uczestniczyć w psich szkoleniach, zajęciach i spotkaniach bo warto rozwijać w nim posłuszeństwo.  Każda forma ćwiczeń dla psa utrzymuje go w dobrym zdrowiu i rzuca wyzwanie jego umysłowi.  Odpowiednio przygotowany york może z powodzeniem uczestniczyć w sesjach terapeutycznych.

Zdrowie Yorkshire Terrier

Yorkshire Terriery są bardzo zdrowymi psami, ponieważ większość hodowców bada  rodziców szczeniąt pod kątem występowania schorzeń a to z kolei eliminuje w dużym stopniu rozwój chorób w populacji. Rasa ta nie jest całkowicie wolna od chorób a typowe dla tej rasy schorzenia to: Choroba Cushinga, choroby stawów, oczu, przyzębia, cukrzyca czy problemy z trzustką. 

Organizacje Kynologiczne zrzeszające hodowców i miłośników rasy Yorkshire Terrier

ZKwP to organizacja zrzeszająca właścicieli i hodowców psów rasowych. Również Yorkshire Terrier jest wpisany na listę psów o wzorcu nr 86 /22.02.2012 . 

Standard wzorca tej rasy jest opisem eksterieru oraz cech charakteru, które są charakterystyczne dla rasy Yorkshire Terrier. Wzorzec to kompendium wiedzy na temat jak powinien wyglądać rasowy Yorkshire Terrier czyli jego standardowe wymiary, umaszczenie, długość i strukturę włosia jak również budowę tułowia, szyi, łap i ogona. To również miejsce gdzie znajdziemy informacje o pochodzeniu psa oraz stawianym psu wymogom. W przypadku psów rasy Yorkshire Terrier próby pracy nie są obligatoryjne.  

Podsumowanie

Yorkshire Terrier pomimo niewielkich rozmiarów to uroczy pies o wielkim sercu i osobowości. Jest zabawny, trochę psotny i jak na prawdziwego teriera przystało bywa zadziorny, nieustraszony i zawsze gotowy by rozkochać w sobie każdego kto na niego spojrzy. Średnia długość życia Yorkshire Terriera wynosi ok 13 lat.

Dodaj komentarz