Yorki Ciekawostki i Fakty

Yorki to małe, urocze i zabawne pieski, które mają charakterystyczny wygląd psa zabawki. Ponadto mają jedwabistą, długą sierść w postaci włosów i są zawsze gotowe na przygodę. Lecz niech ten wygląd was nie zmyli; należy pamiętać, że są to dalej terriery gotowe wypłoszyć lub zapolować na zwierzynę. Przeczytaj przygotowane w tym artykule ciekawostki i fakty o Yorkach, aby dowiedzieć się więcej o tych psach.

York to świetny ratter

Yorkshire Terrier to niewielka odmiana terierów, powstała z kilku terierów; w tym teriera wodnego i została wyhodowana jako ratter do polowania na szczury. Rzemieślnicy, handlarze czy górnicy w Szkocji używali tych małych tępicieli do ochrony swoich miejsc pracy przed gryzoniami. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom Yorki mieściły się w małych pomieszczeniach, a ich zacięte osobowości pomagały im nieustraszenie walczyć z gryzoniami. Ponadto ten niepozorny piesek był także używany na polowaniach do wypłoszenia np. lisów, czy borsuków ze swoich kryjówek. Należy jednak zaznaczyć, że w przeszłości Yorki były znacznie większe, niż obecnie spotykane.

Zabawne odgłosy Yorka

Yorki poprzez swój wygląd mogą sprawiać wrażenie, że są delikatne i nieśmiałe. Jednak to dosyć mylne wrażenie, ponieważ z reguły to bardzo zadziorne, a także odważne psy. Są to małe psy do towarzystwa ale o zdecydowanej postawie.

Moda na Yorki

Rasa ta nie została uznana aż do 1886 roku. To w tym roku Klub Kynologiczny w Anglii oficjalnie uznał Yorki. Dzięki czemu pies przestał być widziany jako „zwykły terrier” i wkrótce stał się towarzyszem modnych Pań na angielskich salonach. Dodatkowo jego wielkość się zmniejszyła, aby bardziej pasował do swojego nowego przeznaczenia.

Zobacz również

Yorkshire Terrier jako pies terapeutyczny

Amerykański żołnierz, Bill Wynne, podczas II wojny światowej przygarnął z okopów Yorkshire teriera, nadając mu imię Smoky. Razem podróżowali przez Nową Gwineę, a suczka Smoky pomagała żołnierzom w komunikacji na odległość. Ze względu na swój rozmiar i posłuszeństwo, Smoky była w stanie przebiec przez rury i przewody na terytorium wroga dzięki czemu uchroniła wielu żołnierzy.

Smoky odwiedzała również ze swoim opiekunem szpitale wojskowe gdzie pracowała jako pies terapeutyczny. Ponadto jest także znana z tego, że została odznaczona Medalem Dickina przez People’s Dispensary for Sick Animals (PDSA) za bezinteresowne poświęcenie się rannym i chorym rodakom podczas II wojny światowej. Pomnik Smoky znajduje się w Cleveland, w stanie Ohio.

Yorki to stosunkowa zdrowa rasa

Yorki są generalnie zdrowymi psami, których średnia długość życia wynosi od 13 do 16 lat. Choroby, które dotykają tę rasę psów to np.: zwichnięta rzepka, czy anomalie oczu. Należy pamiętać, że trudno jest przewidzieć, kiedy i czy w ogóle pies zachoruje lub dozna urazu. Dobrze jest, gdy Twój zwierzak posiada ubezpieczenie, dzięki któremu będziesz mógł zrekompensować część kosztów, jeśli Twój pies zachoruje lub dozna urazu.

Kiedyś Yorki nazywały się inaczej

Pierwotna nazwa rasy brzmiała „Terrier Szkocki ze złamanym włosem”, ale została zmieniona na Yorkshire Terrier po tym, jak angielski reporter o nazwisku Angus Sutherland zaproponował w drugiej połowie XIX wieku jej zmianę. Uważał on, że choć rasa pochodzi ze Szkocji, to została udoskonalona w Yorkshire w Anglii. Ponieważ środowisko kynologiczne uznało taki argument za sensowny i zgodziło się, nazwa została oficjalnie zmieniona na taką, jaką mamy dzisiaj.

Wybitny przedstawiciel rasy Yorkshire Terrier

Huddersfield Ben, tak miał na imię York, który jest uważany za wybitnego przedstawiciela tej rasy. Był on wyjątkowym reproduktorem, który zdobył wiele nagród na wystawach psów jak i zawodach rattingowych. Był dużym, silnym psem, ważącym ponad 11 funtów co było dużo jak na ówczesne standardy. Natomiast szczenięta, które spłodził Ben były już duże mniejsze i ważyły poniżej 7 funtów; odpowiadało to wymaganiom stawianym hodowcom przez kluby kynologiczne. Choć dożył zaledwie sześciu lat, pozostawił po sobie spuściznę: większość Yorków hodowanych obecnie na wystawy to krewni tego wyjątkowego samca.

Zobacz też

Do Angli przybyły wraz z pracownikami

Po raz pierwszy w Anglii te niewielkie pieski pojawiły się, kiedy to tkacze ze Szkocji przybywali tam do pracy zabierając ze sobą tego pożytecznego terriera. Rasa ta bardzo szybko przyjęła się wśród angielskich mieszczan i wkrótce pojawiła się na wystawach psów w roku 1861 roku.

Sierść Yorków

Yorki mają sierść w postaci włosów i w dodatku nie linieją co oznacza, że potrzebują swoich właścicieli, którzy będą dbać o ich włosy. Jeśli pozostawimy je bez nadzoru, ich włosy będą rosły, tak jak u ludzi – w rzeczywistości włosy Yorków mogą urosnąć nawet do 2 stóp długości. Chociaż psy wystawowe mają zazwyczaj dłuższe włosy, to większość opiekunów tej rasy trzyma je krótko, aby ułatwić psu funkcjonowanie.

Dodaj komentarz