Szkolenie i trening Yorka od szczeniaka

Zamierzasz przyjąć psa rasy Yorkshire Terriera pod swój dach? Ponieważ wkraczasz w świat dużej energii i wielu ważnych zmian w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia Twojego szczeniaka. Zadbaj o odpowiedni trening i szkolenie Yorka już od szczeniaka.

Opis rasy

Yorkshire Terrier, najmniejsza z ras zabawkowych, ale o największym charakterze, jest czułym, wesołym i spokojnym psem, który uwielbia uwagę i przebywanie z ludźmi. Jest to jedna z najpopularniejszych ras psów w Polsce i ma wielu fanów.

Yorki mogą być wspaniałymi zwierzętami domowymi, ale mają zwyczaj nadmiernego szczekania i są skłonne do gryzienia. Ludzie, którzy mieszkają obok, mogą tego nie docenić. Jednak z natury są przyjazne i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami.

Chociaż są zabawne i słodkie, to Yorki są małe, łatwo je zranić i mogą zostać uszkodzone przez dzieci. Jeśli chcesz mieć pewność, że Ty i Twój piesek będziecie się dobrze dogadywać, koniecznie pomyśl o szkoleniu i treningu swojego Yorka.

Nauka sikania Yorka

Im pies jest młodszy tym krócej umie trzymać mocz. Dla przykładu 2 miesięczny szczeniak Yorka bez sikania może wytrzymać około 2 godzin. Trwa to do momentu, aż jest dorosły i może bez sikania wytrzymać 8 godzin. Dłużej już piesek ma ciężko wstrzymać tę potrzebę fizjologiczną.

Jak zatem oduczyć Yorka sikania w domu? Przede wszystkim wybierz jeden obszar i najlepiej jeśli jest to miejsce na zewnątrz domu. Nauka psa sikania np. w łazience wydłuży tylko proces ćwiczenia. Kluczowy jest też czas. Jeśli twój piesek jest karmiony, to w ciągu 15 minut zabierz go w wyznaczone miejsce i tam z pewnością załatwi się. Zastosuj również tę metodę czasową, gdy szczeniak spał i się obudził, zabierz go na zewnątrz w ciągu tych minut.

Pamiętaj, że gdy York musi iść się wysikać to musi. Żadne klatki w tym nie pomogą, ponieważ piesek załatwi się w miejscu, w którym będzie się znajdował. Ponadto bądź świadomy znaków. Gdy Twój piesek zaczyna się kręcić po mieszkaniu, dyszy czy popiskuje to czym prędzej zabierz go na zewnątrz.

Dobrym sposobem szybkiej nauki psa sikania na zewnątrz jest systematyczne wyprowadzanie. Dzięki panującym zapachom np. na ogrodzie jego zmysły zostaną pobudzone i chętniej zrobi siku. Pamiętaj, aby za każdym razem, gdy piesek zrobi siku w wyznaczonym miejscu nagradzać to zachowanie. Natomiast nie karaj go jeśli nasika w domu, ponieważ to tylko wytworzy u niego niepewność, a nie nauczy właściwego zachowania.

Nauka komendy siad i waruj u Yorka

Tej komendy uczy się jak każdego innego psa. Weź smakołyk do ręki, a następnie wyciągnij dłoń nad głowę pieska. Gdy pupil odruchowo będzie chciał dostać przekąskę usiądzie, wtedy natychmiast wydaj komendę „siad” daj mu smakołyk i pogłaszcz za dobre zachowanie.

Jeśli York opanuję tę komendę, możesz teraz przejść do następnej „sztuczki” czyli waruj. Gdy piesek siedzi trzymając smakołyk w dłoni wyciągnij ją przed jego nas i skieruj ku podłodze. Pupil będzie chciał dostać nagrodzę, więc automatycznie pochyli swoje ciało do pozycji warowania.

Dodaj komentarz