Szczeniak Yorkshire Terrier – co warto wiedzieć o małym Yorku

Decyzja o zakupie szczeniaka Yorkshire Terrier powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ przyjęcie do swojego domu tego zwierzaka zmienia dotychczasowe życie. Posiadanie Yorka wymaga poświęcenia jemu nie tylko bardzo dużo uwagi, ale i czasu. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup szczeniaka tej rasy, zastanów się nad wszystkimi ważnymi kwestiami związanymi z jego posiadaniem.

W jakim wieku najlepiej odebrać szczenię Yorkshire Terrier?

Zastanawiasz się, w jakim wieku najlepiej jest odebrać szczeniaka Yorka? Odpowiedni moment na zabranie zwierzaka z hodowli powinien nastąpić nie wcześniej niż po 8 tygodniu jego życia. Musisz tutaj zapamiętać, że jeśli za szybko odbierzesz szczeniaka matce; to może to spowodować między innymi różne problemy behawioralne, które skutkować będą między innymi brakiem nauki prawidłowych zachowań, których szczeniak uczy się od matki, jak i od rodzeństwa.

Gdzie najlepiej kupić szczeniaka Yorka?

Nie wiesz, gdzie najlepiej kupić szczeniaka Yorka? Są dwie możliwości. Pierwszą z nich jest udanie się do schroniska i zaadaptowanie czworonoga, co będzie wiązało się z niewielką opłatą. Należy tu dodać, że najczęściej będzie to piesek, który tylko wyglądem będzie przypominał Yorkshire Terriera, ale na pewno go pokochasz z wzajemnością. W sytuacji, gdy chciałbyś jednak posiadać yorka wystawowego, użytkowego czy też hodowlanego; wtedy musisz się udać do renomowanej hodowli, w której nabędziesz rodowodowego psa – czyli takiego, który będzie posiadał odpowiednie dla tej rasy cechy psychiczne i fizyczne.

Szczepienia szczeniaka Yorka

Jednym z ważniejszych elementów opieki nad szczeniakiem jest wykonanie podstawowych szczepień, ponieważ jego układ odpornościowy nie jest wystarczająco wykształcony do ochrony przed różnymi chorobami. I tak samo jest w przypadku Yorka. Pierwsze szczepienia powinny być wykonane przez hodowcę jeszcze przed odłączeniem szczeniaka od matki – zwłaszcza w okresie przejściowym; w momencie zastępowania mleka suki, pokarmem stałym. Kolejne szczepienia wykonane zostaną już po zakupie zwierzaka. Należy z małym pieskiem udać się do weterynarza, który go odrobaczy i ustali terminy kolejnych szczepień. Koniecznie trzeba tutaj wspomnieć o tym, że w Polsce szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe.

Zobacz też

Pielęgnacja małego Yorka

Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja małego szczeniaka Yorka? Zdecydowanie uwagę należy poświęcić w pielęgnacji sierści a właściwie włosa Yorka, który wymaga częstszych zabiegów. Należy systematycznie korzystać z usług psiego fryzjera. Dodatkowo futro tego czworonoga nie posiada podszerstka, który chroni przed zimnem i warto zaopatrzyć się w ubranka dla psa.

Również dobrym pomysłem jest związanie włosów pupila, a by ten nie brudził ich podczas spacerów. Kolejną czynnością pielęgnacyjną jest wyczesywanie, które należy wykonywać raz w tygodniu gęstą szczotką. Pamiętać tu też trzeba o pazurkach szczeniaka – do ich podcinania przydatne będą cążki.

Uszy i oczy można raz na jakiś czas przemywać wilgotnym wacikiem. W przypadku zębów mlecznych nie są potrzebne żadne zabiegi pielęgnacyjne. Jednak przy zębach stałych wszelkie niepokojące zmiany trzeba zgłaszać weterynarzowi. Warto tu dodać, że dobrze zbilansowana dieta, jak i gryzaki są pomocne w utrzymaniu zdrowych zębów.

Zobacz również

Socjalizacja szczeniaka psa rasy Yorkshire Terrier

Proces socjalizacji jest bardzo ważny dla właściwego rozwoju psychicznego psa; u yorka trwa on do około 16 tygodnia życia. To właśnie w tym czasie szczeniak integruje się z otaczającym go światem poprzez przeżywanie różnych pozytywnych doświadczeń, a jego ciekawość przeważa nad lękiem. Mały Yorkshire Terrier uczy się panowania nad strachem podczas poznawania wszystkiego, co jest dla niego nieznane i nowe. Trzeba tutaj zaznaczyć, że nieuspołeczniony czworonóg bywa bojaźliwy oraz wycofany, co może prowadzić do przeradzania się strachu w agresję.

Szkolenie szczeniaka

Bardzo ważną kwestią w posiadaniu yorka jest także szkolenie. Jeśli chce się mieć w domu dobrze wychowane i opanowane zwierzę, to nie można pomijać tej rzeczy. Takie szkolenie można przeprowadzić samemu, o ile posiada się do tego odpowiednią wiedzę. Można także powierzyć to zadanie trenerom psów i zapisać swojego pieska do przedszkola, na spotkania treningowe czy też na treningi posłuszeństwa. Zanim się jednak to zrobi, trzeba pamiętać o nauce czystości, ponieważ jest to podstawa w wychowaniu czworonoga.

Żywienie małego Yorkshire Terriera

Decydując się na zakup szczeniaka Yorkshire Terrier, trzeba również przemyśleć sposób jego żywienia. Należy zastanowić się nad tym, jaka karma będzie najlepsza dla małego pieska. Odpowiednia jakość pożywienia wpływa na prawidłowy rozwój zwierzaka, na jego wzrost, zdrowie, długość życia, jak i dobre samopoczucie. Jeśli chcesz, aby Twój York wyrósł na zdrowego i silnego psa, to pamiętaj o dobrze zbilansowanej diecie, która będzie bogata w takie składniki jak: białka, witaminy, tłuszcze i mikroelementy.

Yorkshire Terrier – cena szczeniaka

Cena Yorkshire Terrier uzależniona jest od wielu czynników, dlatego ciężko jest ją dokładnie określić. Na jej wysokość wpływają koszty hodowli i wykonanych badań, koszty championatów i krycia suki, liczebność szczeniąt w danym miocie czy też po prostu płeć psa lub jego przeznaczenie. Obecnie wysokość cen za szczeniaka Yorka, który jest zarejestrowany w ZKwP i FCI waha się od 3000 złotych do 7000 złotych. Spotkać można również ogłoszenia kupna sprzedaży Yorka w cenach po kilkanaście tysięcy złotych.

Dodaj komentarz