Opieka Yorkshire Terrier – jak pielęgnować Yorka?

Zastanawiasz się, czy opieka nad Yorkiem jest trudna? Musisz tu wiedzieć, że jest to długowłosa rasa, której pielęgnacja wiąże się z wieloma zabiegami kosmetycznymi. Ponadto uwagę będziesz musiał poświęcić nad zdrowiem pieska. Twoim obowiązkiem będzie również zapewnienie mu odpowiednich warunków bytowych, zbilansowanej diety, ale i właściwej aktywności fizycznej i psychicznej.

Yorkshire Terrier to rasa, która należy do grupy terierów, dodatkowo zaklasyfikowana do sekcji terierów miniaturowych. A według klasyfikacji amerykańskiej jest to pies z grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest to pies bardzo aktywny i należy poświęcić mu wiele czasu.

Warto tu wspomnieć o tym, że pierwotnie zadaniem tej rasy psów było likwidacja gryzoni w domostwach robotników z Wielkiej Brytanii. To pies, który szybko się uczy. Jednak, aby w pełni korzystać z jego zdolności, należy już od pierwszych dni życia szczeniaka, zadbać o to, aby odpowiednio się on kształtował i rozwijał. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób to zrobić? Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu.

Opieka i warunki bytowe Yorka

Pies York odznacza się tym, że jest żywiołowy, aktywny i kocha ruch i zabawę. W przeciwieństwie do dużych psów, które najlepiej czują się na wsi w domu z ogródkiem; York jednak świetnie odnajdzie się w mieście na małej przestrzeni w mieszkaniu. Co prawda, opieka nad psem mieszkającym w niewielkim mieszkaniu będzie wymagała większego zaangażowania, między innymi poprzez zapewnianie mu odpowiedniej dawki ruchu. Zwykły, krótki spacer może być niewystarczający do spożytkowania nadmiaru energii, dlatego będzie trzeba zastanowić się nad innymi sposobami aktywności fizycznej. Mogą to być na przykład różne zajęcia z trenerami. Trzeba tutaj zaznaczyć, że pies, który nie będzie rozładowywał swojej energii poprzez zabawę, będzie się frustrował i może to skutkować na przykład obgryzaniem mebli czy też niszczeniem różnych rzeczy codziennego użytku. Brak aktywności może się też przyczynić do wystąpienia nadwagi u Yorka, co jednak nie występuję zbyt często.

Karmienie psa Yorka

Yorkshire Terrier ze względu na swoją niewielką budowę ciała nie jest podatny na choroby związane ze zwyrodnieniem stawów. Pomimo tego należy przestrzegać odpowiednio zbilansowanej diety, takiej która będzie bogata zarówno w witaminy, jak i w minerały. Bardzo ważną kwestią jest też tutaj ilość spożywanego pożywienia. Zalecane jest dzielenie dziennej dawki na kilka części i stopniowe karmienie nimi swojego zwierzaka. Wielkość porcji powinna być dostosowana do poziomu aktywności Yorka. Im więcej ruchu będzie w jego życiu, tym większe i częstsze dawki jedzenia powinien on otrzymywać.

Warto tu też skupić się na żywieniu szczeniaka Yorka. Pokarm dla małego przedstawiciela tej rasy różni się od pokarmu psa już w pełni rozwiniętego. Podczas systematycznego przekarmiania szczeniaka, tempo jego wzrostu może gwałtownie przyspieszyć, zaś jego szkielet nie będzie się jeszcze na tyle rozwijał. Dlatego tak ważne jest, aby szczeniaki tej rasy spożywały odpowiednio zbilansowane pokarmy, które będą właściwie dostosowane do ich wieku, jak i do aktywności fizycznej.

Zobacz też

Zabiegi pielęgnacyjne Yorkshire Terrier

Prawidłowa opieka nad Yorkshire Terrierem to także odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Podstawową kwestią jest oczywiście zapewnienie psu właściwej i stałej higieny – o czym powinien pamiętać każdy właściciel. Koniecznie należy zadbać o całościową czystość czworonoga, w szczególności o jego zęby, uszy, łapki, oczy, a także futerko.

York jest psem, który ma włosy zamiast sierści, dlatego zalecane jest regularne szczotkowanie pieska, aby móc utrzymać je zadbane. Ponadto należy korzystać z groomera, a także często kąpać pieska. Warto tu też dodać, że u tych psów linienie praktycznie nie występuje.

Wśród zabiegów pielęgnacyjnych warto wspomnieć także o czyszczeniu uszu psa, ponieważ są zakryte włosem występuje przy tym zła wentylacja, która może prowadzić do wystąpienia stanów zapalnych aparatu słuchowego. Dlatego uszy muszą być zawsze czyste i suche.

Pielęgnuj zdrowie psychiczne i fizyczne Yorka

Obecnie większość ludzi uważa, że pies York jest mądrym zwierzakiem i nie ma potrzeby jego szkolenia. Prawdą jest, że te czworonogi wyróżniają się wspaniałym charakterem, jednak bez treningów posłuszeństwa mogą być one kłopotliwe. Dlatego nie warto rezygnować nawet z podstawowych szkoleń. Każdy właściciel Yorkshire Terriera powinien zadbać o właściwe zdrowie psychiczne i fizyczne swojego pupila, zapewniając mu odpowiednie przeszkolenia oraz stosowną dawkę ruchu. Dobrym pomysłem są również zabawy umysłowe dla psa.

Bardzo ważne jest tu to, aby zapewniać swojemu Yorkowi odpowiednią aktywność fizyczną w postaci codziennych intensywnych spacerów, czy też innych zabaw na świeżym powietrzu. Ta rasa jest ruchliwa, żywiołowa i zwinna, więc codzienny spacer powinien trać minimum 30 minut. Natomiast w zaciszu domowym idealnie sprawdzą się zabawki zręcznościowe i edukacyjne dla psów. Ich wybór na rynku jest bardzo duży, więc każdy właściciel z pewnością znajdzie odpowiedni produkt do zabawy dla swojego psa.

Zobacz również

Podsumowanie

Yorkshire Terrier bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna. Taka relacja może być naprawdę głęboka i lojalna. Wszystko jednak zależy od więzi, jaką stworzy się z czworonogiem we wczesnym stadium jego rozwoju. Już od drugiego miesiąca życia małego pieska powinno się go przyzwyczajać do otaczającego go świata. Nazywane to jest socjalizacją i ma to ogromny wpływ na późniejsze, dorosłe życie yorka.

W tym okresie opiekun powinien być bardzo troskliwy i czuły w stosunku do szczeniaka, a także powinien on pozostawać neutralny w sytuacji niewłaściwych zachowań pieska. To właśnie na tym etapie ważne jest to, aby pokazywać szczeniakowi, jak powinny wyglądać poprawne kontakty z dziećmi, czy też z innymi gatunkami zwierząt. Prawidłowo przeprowadzona socjalizacja wpłynie na wpojenie psu prostych zasad wspólnego życia z człowiekiem. Dzięki czemu przez ponad dekadę zarówno właściciel, jak i cudowny pies Yorkshire Terrier będą mogli cieszyć się wspaniałymi wspólnymi przygodami.

Dodaj komentarz