Najlepsza hodowla Yorkshire Terrier w Polsce – wybór hodowli

Kupno psa Yorkshire Terrier jest niełatwym zadaniem. Znalezienie odpowiedniej hodowli, takiej która będzie zasługiwała na miano najlepszej hodowli Yorków w Polsce może zająć sporo czasu. Dla osób niedoświadczonych ciężko jest odróżnić profesjonalnego hodowcę od hodowcy – handlarza, dla którego liczy się tylko zysk i nie dba on o warunki, w jakich przetrzymuje on szczenięta, co niestety wiąże się z występowaniem chorób u takich zwierząt.

Jeśli chcesz kupić zdrowego szczeniaka Yorka, to możesz zgłosić się do przedstawiciela legalnego związku kynologicznego, u którego dowiesz się, które hodowle są legalne. Możesz również popytać weterynarzy z Twojej okolicy czy znają sprawdzone hodowle yorków. Takie osoby, na pewno będą w stanie polecić renomowanego hodowcę.

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą hodowlę Yorków

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej hodowli Yorków? Przede wszystkim nie bój się zadawać pytań. Dobry hodowca sam powinien Cię poinformować o najważniejszych kwestiach. To, co trzeba sprawdzić przed zakupem szczeniaka to metryka jego urodzenia. Ważny będzie też sposób rozwoju Yorka – czy będzie on się rozwijał przy suce i pod opieką eksperta i lekarza weterynarii. Istotne będą także więzi rodzinne, uczestniczenie psa w życiu rodzinnym, jego przyzwyczajenie do obcowania z człowiekiem, jak i z dziećmi. Nie zapomnij zapytać o habituację, socjalizację, jak i o licencje hodowlane rodziców. Na koniec pozostaje kwestia wykonanych badań, szczepień i zabiegów pielęgnacyjnych – zarówno tych już odbytych, jak i przyszłych. Przed opuszczeniem hodowli, szczeniak powinien przejść przegląd miotu, który wykona uprawniony specjalista kynologiczny.

Związki i organizacje w Polsce, w których znajdziemy hodowle Yorkshire Terriera

Istnieją różne związki i organizacje, które czuwają nad legalnymi hodowlami Yorków. FCI – jest to organizacja, która jest nadrzędną jednostką organizacji kynologicznych różnych krajów z całego świata. Polskim przedstawicielem FCI jest ZKwP. Jest to największa i najstarsza organizacja w Polsce, której zadaniem jest dbanie o wzorcowy wygląd psów rasowych, jak i ich stan zdrowia. Zajmuje się także eliminacją chorób genetycznych u poszczególnych ras, w tym u Yorków – sprawuje też nad nimi opiekę i nadzór nad ich prawidłowym chowem. ZKwP organizuje różne wystawy rasowych psów, na przykład konkursy piękności, a także szerzy wiedzę kynologiczną. Warto tutaj wspomnieć o tym, że ZKwP nie jest jedyną polską organizacją kynologiczną, lecz tylko ona należy do FCI. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt – zabroniona jest sprzedaż psów poza organizacjami społecznymi.

Zobacz też

Dobra hodowla Yorka – czym się charakteryzuje

Czym powinna charakteryzować się dobra hodowla psów rasy Yorkshire Terrier? Pierwszym wyznacznikiem jest cena szczeniaka. Nie może być ona zbyt niska, ponieważ koszty hodowli tego zwierzaka są wysokie. Dlatego jeśli będzie podejrzanie niska, to może to świadczyć o jakichś nieprawidłowościach. Kolejną kwestią jest sprzedaż szczeniaka poza miejscem hodowli. Uniemożliwia to obejrzenie miotu czy też poznanie jego matki – co może być podejrzane co do legalności pochodzenia szczeniaka. Dobry hodowca powinien też pokazać metryczkę i książeczkę zdrowia, w której będą widniały wszystkie szczepienia, zabiegi profilaktyki pasożytniczej czy też czipowanie.

Dobra hodowla Yorków

Dobra hodowla psów Yorkshire Terrier odznacza się też tym, że nie spotka się w niej wiele ras psów. Najczęściej są to 2 – 3 rasy maksymalnie jednocześnie. Dzięki temu hodowca skupia się na jak najlepszych warunkach, jak i wynikach zdrowotnych swoich psów. To, co jeszcze wyróżnia sprawdzonego hodowcę psów, to procedura sprzedażowa. Zazwyczaj obejmuje ona wywiad i spotkanie z przyszłym nabywcą, a zakończona zostaje podpisaniem umowy. Ważne jest też to, że w razie pojawienia się pytań, taki hodowca pozostaje do dyspozycji nabywcy.

Ile kosztuje Yorkshire Terrier ze sprawdzonej hodowli zarejestrowanej w FCI

Ile kosztuje zakup szczeniaka rasy Yorkshire Terrier? Nie jest mały wydatek. Szczeniak z dobrej i sprawdzonej hodowli będzie kosztował od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Co wpływa na tak wysoką cenę? Hodowla tej rasy wymaga wielkiego wysiłku. Konieczna jest tutaj specjalistyczna wiedza, czas, pieniądze, a także zaangażowanie. Pierwszym krokiem jest zakup rasowej suki o nienagannym zdrowiu i świetnym charakterze. Następnie należy dokonać obowiązkowej rejestracji w ZKwP. Do czasu osiągnięcia przez sukę wieku rozrodczego, musi ona otrzymywać odpowiedniej jakości pożywienie – ma to duży wpływ na zdolności rodzenia. Ponadto musi ona przejść kosztowne, jak i certyfikowane badania genetyczne – zarówno te zalecane, jak i nadprogramowe.

Wystawy psów Yorkshire Terrier

Do zdobycia uprawnień hodowlanych należy wystawiać sukę na wystawach. Co jest tu ważne? Tylko wysokie noty pozwalają na dopuszczenie do dalszej drogi hodowlanej. Następnym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego reproduktora – co także jest drogim i trudnym zadaniem, ponieważ wiąże się z wieloma wyjazdami w celu sprawdzenia doskonałości jego rodowodu oraz zdrowia.

Inne koszty związane z hodowlą Yorka

Kolejnymi wydatkami będzie zapewnianie opieki weterynaryjnej ciężarnej suce oraz w późniejszym czasie szczeniąt. Do kosztów można zaliczyć szczepienia, odrobaczanie, czipowanie, przeglądy zdrowia miotu, zabiegi pielęgnacyjne, wystawianie metryczek, zakup specjalistycznych karm, czy też zabiegi medyczne. Nie można też tu pominąć ważnej kwestii jaką jest poświęcony czas na stymulację, socjalizację oraz opiekę. Biorąć pod uwagę wszystkie wymienione koszty, nie ma wątpliwości, że hodowla rasy Yorkshire Terrier jest kosztowna.

Zobacz także

Podsumowanie

Warto tutaj zapamiętać, że bardzo duże znaczenie ma miejsce, z którego kupi się szczeniaka Yorkshire Terrier. Jego stan zdrowia fizyczny, jak i psychiczny będzie wpływał na przyszłe wydatki oraz jego dalsze życie. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej hodowli. Jeśli nie wiesz, gdzie jej szukać, to skontaktuj się z oddziałem ZKwP, która udzieli Ci wszelkich informacji. Zwracaj uwagę na wgląd do dokumentów, świadectw zdrowia, jak i rodowodów rodziców wybranego szczeniaka. Na cenę Yorka składa się gwarancja jego zdrowia fizycznego i psychicznego. W zależności od oczekiwań taka kwota wahać się będzie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Jak wybrać dobrą hodowlę Yorkshire Terrier?

Poszukiwania dobrej hodowli Yorków najlepiej zacząć w Internecie. Należy zwracać uwagę na strony internetowe hodowców, którzy są zrzeszeni w ZKwP oraz FCI. Warto przejrzeć galerię zdjęć, aby zobaczyć, w jakich warunkach hodowane są psy. Pamiętać należy też o informacji o wszelkich badaniach i szczepieniach, jak i o odpowiedniej socjalizacji.

Dodaj komentarz