Miot Yorkshire Terrier – przydatne informacje

Miot szczeniąt oznacza żywe i urodzone z tej samej matki zwierzęta, zazwyczaj po tej samej parze rodziców. W przypadku psów, które są zarejestrowane w FCI, dopuszczalne jest krycie suki dwoma reproduktorami – ojcostwo określa się potem na podstawie badań genetycznych. Jest to bardzo istotne, ze względu na to, że potomstwo dziedziczy anatomiczne i psychiczne cechy po rodzicach. Co również zasługuje na uwagę, to fakt, że w miocie psa York, może się pojawić od jednego do kilku szczeniąt.

Kiedy suka może mieć pierwszy miot?

Zastanawiasz się, kiedy suka Yorkshire Terrier może mieć pierwszy miot? Przede wszystkim musi być ona zarejestrowana w organizacji kynologicznej np. w FCI. Następnie musi ona uzyskać odpowiednie kwalifikacje hodowlane od tej organizacji zajmującej się psami. Do wymagań stawianych hodowcom zalicza się między innymi rejestrację we właściwym oddziale związku; ukończenie przez sukę 18 miesiąca życia, wpisanie do księgi rodowodowej; jak również uzyskanie bardzo dobrych ocen na co najmniej trzech wystawach, także w międzynarodowej. Wystawy należy traktować jako przeglądy hodowlane, dzięki którym zyskuje się kwalifikacje hodowlane. Co ważne, zdobyte uprawnienia tracą ważność wraz z końcem roku kalendarzowego, w którym dana suka skończy 8 lat. W przypadku gdy taka suka dawała wartościowe, zdrowe, ale mało liczne mioty, to istnieje możliwość pokrycia jej w kolejnym roku. Następuje to na wniosek hodowcy.

Ile szczeniąt w miocie może mieć Yorkshire Terrier?

Uważa się, że większe psy wyróżniają się liczniejszymi miotami. Jednak przykładem odstępstwa jest tu niewielki pekińczyk, który jest w stanie urodzić nawet do 11 szczeniąt. Należy tu pamiętać, że liczne mioty są dużym obciążeniem dla suki; poród z mnogiej ciąży zawsze stanowi wielkie zagrożenie dla jej życia.

Yorkshire Terrier w jednym miocie wydaje na świat od 1 do 8 szczeniąt. Pierwsza ciąża zazwyczaj jest liczniejsza, a wraz z wiekiem zmniejsza się jej liczebność. Ponadto zaobserwowano, że w miotach wiosennych rodzi się więcej szczeniąt niż w innych porach roku. Sposób zapłodnienia także wpływa na liczbę małych piesków. Nie ma żadnych wątpliwości, że inseminacja – sztuczne zapłodnienie oraz obumieranie plemników w trakcie ich pobierania; transportu, jak i aplikacji, ma znaczenie na liczebność miotu. Nie można też tu pominąć ważnej kwestii – wiek reproduktora, u którego wraz z wiekiem spada ilość i jakość nasienia.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że bez względu na warunki życia, czy też sposób karmienia i tak liczebność miotu zależeć będzie od Matki Natury.

Zobacz również

Planowane mioty Yorkshire Terrier

Informacje o planowanych miotach Yorka lub ich zapowiedziach umieszczane przez hodowców na ich stronach internetowych, lub w ogłoszeniach informujących o planach hodowlanych na konkretny rok. Szacunkową liczebność danego miotu określa się  na podstawie badań RTG i USG. Przeglądając powyższe treści warto jest zwrócić uwagę na kilka kwestii, które są istotne przy zakupie szczeniaka Yorkshire Terrier i z pewnością ułatwią one podjęcie decyzji zakupowej. Pierwszą ważną sprawą są wszelkie informacje o rodzicach szczeniąt. Sprawdzić tu należy czy dane psy są zarejestrowane np. w Związku Kynologicznym w Polsce oraz w FCI, dzięki temu będzie się miało pewność, że szczeniak będzie rasowy.

W dalszym kroku trzeba zwrócić uwagę na zdrowie rodziców poprzez sprawdzenie wyników przeprowadzanych im badań. Istotną informacją będzie także wiek suki, liczebność młodych w miotach oraz ich jakość, jak i ilość poprzednich miotów. Nie wolno również pomijać cech eksterieru takich jak ogólny wygląd, cechy psychiczne, czy też umaszczenie. Polecamy także przeanalizowanie osiągnięć wystawowych oraz wyników testów użytkowych zarówno rodziców, jak i dalszych przodków szczeniąt. Szczególne znaczenie będzie to miało w przypadku planowania wykorzystania Yorka np. do dalszego rozmnażania.

Dobrą wiadomością jest to, że hodowca daje możliwość rezerwacji szczenięcia poprzez podpisanie wstępnej umowy zakupu oraz uiszczenie zadatku.

Zobacz też

Przegląd miotu Yorkshire Terrier

Każdy hodowca Yorka, który należy do Związku Kynologicznego w Polsce ma obowiązek zgłoszenia się do Oddziałowej Komisji Hodowlanej w celu uznania przeglądu miotu. Taka kontrola przeprowadzana jest po ukończeniu 6 tygodnia życia szczeniąt, a jej zadaniem jest określenie, czy małe pieski są zgodne anatomiczno – genetycznie ze wzorcem rasy Yorkshire Terrier. Podczas takiego przeglądu specjalista nie jest jeszcze w stanie stwierdzić, czy dany szczeniak będzie wybitny i czy uzyska on championat, ponieważ jest na to za wcześnie. Jednak taki przegląd jest niezbędny dla hodowcy w celu uzupełnienia dokumentacji hodowlanej, a także do uzyskania metryk urodzenia szczeniaków. Co więcej, na podstawie tego dokumentu, przyszli właściciele będą mogli starać się o wydanie rodowodu dla ich pieska.

Umaszczenie szczeniąt w miocie Yorka

York to pies należący do grupy terierów, zaklasyfikowany do sekcji terierów miniaturowych. Ma jedwabisty, prosty włos o umaszczeni w kolorze: ciemnostalowo – niebieskim z podpalaniem na klatce piersiowej. Występują także inne umaszczenia, ale świadczą one o niepożądanych mutacjach genetycznych, które nie są uznawane przez ZKwP.

Według wzorca FCI umaszczenie nie powinno być błękitno-srebrzyste. Na klatce piersiowej sierść powinna być zdecydowanie podpalana (płowa) oraz błyszcząca. Natomiast ciemniejsze włosy płowe u swej nasady niż w połowie długości, a dodatkowo rozjaśniające się u końcu. Ponadto potocznie zwany płaszczyk nie powinien zawierać śladów sierści brązowej czy płowej.

Dodaj komentarz