Jak dbać o zdrowie Yorkshire Terrier? Typowe choroby Yorka

Yorkshire Terrier jest jednym z najchętniej i najczęściej kupowanych psów w Polsce. Ta rasa charakteryzuje się tym, że jest bardzo towarzyska, żywa i inteligenta. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo zadbać o zdrowie Yorka już od szczeniaka. Jeśli chcesz wiedzieć, jak to właściwie zrobić, to zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu.

Jak prawidłowo zadbać o zdrowie Yorka

Jak odpowiednio zadbać o zdrowie Yorka i jak wygląda podstawowa opieka psów tej rasy? Zaczyna się ona już od początku życia szczeniaka. Właściwe postępowanie z małym pieskiem wpływa na jego zdrowie w późniejszym wieku. Nauka socjalizacji z innymi osobami już od pierwszych tygodni życia szczeniaka, jak i dotykanie jego poszczególnych części ciała, skutkuje tym, że piesek nie będzie reagował lękiem na regularnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym. Zalecane jest także wykonywanie częstego przeglądu szczeniaka, aby nie przeoczyć jakichś pierwszych oznak zagrożenia.

Zobacz też

Zabiegi pielęgnacyjne

Warto pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków, ponieważ dzięki temu będzie można uniknąć wystąpienia infekcji, które mogą być wywołane zadrapaniami.

Ponadto, przynajmniej raz w tygodniu należy czesać futro czworonoga, pozwoli to usunąć martwe włoski i wszelki brud. To, o czym warto tu jeszcze wspomnieć, to to, że York ma zamiast sierści włosy, które wymagają szczególnej pielęgnacji. Do kąpieli York stosować należy szampony, które nie wywołują podrażnień i nie wysuszają skóry.

Kolejną czynnością, o jakiej trzeba pamiętać przy pielęgnacji Yorka jest to, żeby sprawdzać jego uszy, oczy oraz zęby. Już od pierwszych dni szczeniaka warto wprowadzić higienizację pyska, czyli zaznajamiać pieska ze stosowaniem szczoteczki, jak i specjalnej pasty do zębów. Dzięki temu uniknie się komplikacji związanych z kamieniem nazębnym. Zdarza się, że psy nie tolerują szczotkowania. W takich sytuacjach stosuje się specjalne tabletki lub spraye.

Jeśli nasz York dużo czasu spędza na spacerach, to staje się celem dla pasożytów, takich jak kleszcze, różne robale czy pchły. Dlatego warto pamiętać o taktyce ochronnej, którą należy skonsultować z weterynarzem. Pomocne tutaj będą płyny wylewane na skórę lub rozpylane na sierść, pudry czy też tabletki, które będą zabijać pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne (na przykład glisty lub tasiemce).

Zobacz również

Rozwój psychofizyczny Yorka

Poza prawidłową opieką nad zdrowiem, równie ważne jest zapewnienie Yorkowi właściwego rozwoju psychicznego. Pies tej rasy stworzony jest do towarzyszenia człowiekowi, dlatego musi mieć zapewnioną aktywność psychiczną i fizyczną, aby móc rozwinąć swoje cechy użytkowe. Świetnie sprawdza się tutaj mieszkanie w domu z ogrodem, gdyż pies ma wtedy gdzie spożytkować nadmiar energii. Może się wydawać, że psu wystarczy kilka spacerów po okolicy. Jednak w przypadku tej rasy jest to zdecydowanie za mało. York odpocznie psychicznie dopiero wtedy, gdy zmęczy się fizycznie – na przykład poprzez skakanie, bieganie czy gryzienie zabawek w domu. Do ciekawych sposobów zaspokajania potrzeb Yorka można zaliczyć takie sporty jak:

  • agility,
  • trening posłuszeństwa obedience,
  • taniec z psem.

Warto tu jeszcze wspomnieć o tym, że oprócz wysiłku fizycznego zalecane jest stosowanie ćwiczeń umysłowych u psów. W przypadku Yorków bardzo zachwalane są zabawki edukacyjne i interaktywne, które mają korzystny wpływ na utrzymanie prawidłowej formy psychicznej i fizycznej psa.

Choroby i zaburzenia rasy York

Yorkshire Terrier są jedną z najpopularniejszych i zdrowych ras psów, często żyją długo, od 12 do 15 lat. Jak wszystkie rasy, Yorki są jednak podatne na liczne choroby dziedziczne i inne problemy zdrowotne, które często dotykają małe rasy. Oto kilka z nich.

Spadek poziomu cukru we krwi nazywany jest hipoglikemią. Hipoglikemia występuje zazwyczaj u szczeniąt tej rasy poniżej szóstego miesiąca życia. Ponieważ może ona zagrażać życiu, upewnij się, że Twój szczeniak Yorkshire Terrier został zbadany przez lekarza weterynarii.

Mały pyszczek Twojego Yorka i tendencja do przepełnionych zębów może prowadzić do problemów stomatologicznych. Nagromadzenie płytki nazębnej może prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł. Te z kolei mogą rozprzestrzeniać się i powodować chorób innych części ciała.

Choroba Legg-Perthesa jest chorobą stawu biodrowego. W przypadku tej choroby – najprawdopodobniej genetycznej górna część kości udowej obumiera. Jest ona bardziej powszechna u psów ras zabawkowych i zwykle występuje między czwartym a dwunastym miesiącem życia.

Kolejna choroba, na którą zapadają Yorki to dysplazja siatkówki. Jest to choroba genetyczna, która wpływa na rozwój oka. Jeśli siatkówka jest poważnie uszkodzona, może to prowadzić do ślepoty naszego Yorka.

Zapadnięta tchawica to następna choroba, na którą choruje aż blisko 18% Yorków. Zapadnięta tchawica może stać się cienka jak spłaszczona słomka. Czasami występuje to tylko w jednym lub dwóch pierścieniach chrząstki, ale w ciężkich przypadkach może dojść do zapadnięcia się całej tchawicy. Stan ten zagraża życiu.

Zwichnięta rzepka dotyka aż około 24 % Yorków. Do zwichnięcia rzepki dochodzi, gdy mięsień i ścięgien ulegnie uszkodzeniu i rzepka nie może prawidłowo ułożyć się w rowku stawowym. Może dojść do częściowego lub całkowitego przemieszczenia rzepki ze stawu. Skutkiem tego jest ból i obrzęk.

Co zrobić, żeby Twój York był zdrowy

Wybór odpowiedniej hodowli

Najlepszym sposobem na uniknięcie nabycia szczeniaka z chorobą genetyczną jest wybór renomowanego hodowcy, który dokłada wszelkich starań, aby wyeliminować psy podatne na choroby. Nie kupuj szczeniaka z niepewnych, niesprawdzonych źródeł takich jak pseudo hodowle.

Wybierając szczeniaka, należy szukać hodowli, która jest zarejestrowana w organizacji kynologicznej jak FCI / ZKwP. Następnie oferuje wsparcie po odbiorze szczeniaka i okazuje badania zdrowia. Powinieneś również poprosić o spotkanie z rodzicami szczeniąt.

Właściwe żywienie

Jedzenie, którym karmisz swojego szczeniaka Yorka jest prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapobiec chorobom. Karm swojego psa pokarmem najwyższej jakości i stosuj dietę prozdrowotną. Twój pies będzie Ci wdzięczny za lepsze zdrowie!

Dodaj komentarz